Nivera Bilgi Teknolojileri Bilişim Çözümleri
Nivera Bilgi Teknolojileri Bilişim Çözümleri
  Ana Sayfa Hakkımızda Ürünler Hizmetler İletişim

Arama Motoru Optimizasyonu

İnternetteki arama sonuçlarında web sitemin sırasını nasıl yükseltebilirim?

Sitenizdeki Anahtar Kelimeler

Öncelikle internette kimlere ulaşmak istediğinizi genelden özele belirleyin. Bu kişilerin sizin web sitenizin içeriğine sahip sayfaları bulmak için internette hangi anahtar kelimelerle arama yapacağını dikkatlice düşünün. Web sayfalarınızı oluştururken bu anahtar kelimeleri kullanın. Kelimelerin sayfalarınızda homojen dağılması ve aşırı tekrarlanmaması sitenizin arama motoru optimizasyonu için önemlidir.

Web Site Sayfa Başlıkları

İnternet kullanıcıları internetteki arama sonuçlarından başlıkları kendi aradıkları kelimelerle aynı olanlara daha çok tıklamaktadır. Wwb sayfalarınız için içeriği en iyi şekilde ifade eden başlıklar (title)  kullanın.

Sayfa Açıklama Tagı

Web sayfalarınızda description (açıklama) meta-tagını doğru ve dikkatli hazırlayın. Başlık bölümünden sonra internet kullanıcıları için en önemli bölüm description dır. Sayfa başlığının ve açıklamasının kullanıcıların ilgisini çekmesini sağlayın aynı zamanda bu bölümlerin web site içeriği ile ilgili olmasına da dikkat edin.

Keyword Tagı

Web sitenizin anahtar kelimelerini listelemek için keyword meta tagını kullanın. Her sayfada aynı anahtar kelime listesini kullanmayın, her sayfanız için sayfa içeriği ile ilgili anahtar kelimeler bulun.

Sitenizdeki HTML Linkler

Önemli not ve linkleri html içinde tutun. Bunlar için grafikler kullanmanız arama motorlarının linklerinizi ve yazılarınızı görememesine ve diğer sayfalarınıza olan linkleri takip edememesine neden olur. Site haritası bulundurmanız arama motorlarının tüm sayfalarınızı listelemesine yardımcı olacaktır.

Grafik ALT Açıklama

Grafiklerinizde ALT açıklama özelliğini kullanın. Bu özellik internet site içeriğinizi aramalar için geliştirecektir.

Link Değişimi

Arama motoru optimizasyonlarında linkler önemlidir. Web sitenizle benzer içeriğe sahip sitelerle link değişimi yapın. Kendisine link eklemenize izin veren siteler bulup linklerinizi ekleyin. Link tarlalarını (birbiri ile ilgisiz sitelere link veren siteler) kullanmak sitenizin PR’ini (Page Rank) ve arama sonuçlarındaki sıralamasına olumsuz etkileyebilir.

Site İçi Linkler

Site içi linklerinizi dikkatli oluşturun. Sayfalarınızı çapraz linklerle birbirine bağlayın.

Benzer içerikli Site Oluşturma

Site içeriğinizle benzer içeriğe sahip siteler oluşturun. Bu siteleri kendi aralarında sizin için önemli kelimelerle birbirine linkleyin. Hazırlamış olduğunuz bu küçük sitelerden ana sitenize yine anahtar kelimeleri kullanarak link verin.

Önemli Sitelerle Link Değişimi

Önemli internet dizinleride sizinle aynı kategori altında bulunan siteleri öğrenip, bu sitelerle link alışverişi yapın.

Anahtar Kelimelerin Dağılımı

İnternet sayfalarınızdaki metinlerin ilk birkaç cümlesi aramalarda önemlidir. Metnin bu bölümlerinde anahtar kelimelerinizi arka arkasına tekrarlamadan homojen olarak kullanın. Sayfa metinlerinizin çok kısa yada uzun olmamasına dikkat edin.

Yazı Boyutu, Header Tagı

Çok küçük yazı boyutu arama motorlarınca spam olarak algılanabilir bu yüzden çok küçük yazı boyutu kullanmayın. Web sayfalarınızda header tagları kullanın ve içlerinde sizin için önemli kelimelere yer verin.

Klasör, Sayfa İsimleri, Resimler

Anahtar kelimelerinizi sitenizde çok sık kullanmayın ve metinlerin içerisinde homojen dağıtın. Site içi klasör ve sayfa adları için anahtar kelimeler kullanın. Mümkünse domain isminizi site içeriğiniz için en önemli kelime veya kelimelerden seçin. Kullandığınız resim isimleri için anahtar kelimeler kullanın.


Nivera Bilgi Teknolojileri Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti.
Boğazkesen Cad. No: 23/1 Tophane Beyoğlu-İSTANBUL   Telefon: 0212 252 73 63  Faks: 0212 293 56 78


NIVERA Bilgi Teknolojileri